čtvrtek 22. září 2011

Drive


Dlouho předlouho mne v kině nic tak nedostalo jako tenhle nenápadný artový film, takže předem smekám pomyslný klobouk před tvůrci, jmenovitě poměrně neznámým dánským režisérem Nicolasem Windingem Refnem a suverénním představitelem hlavní role Ryanem Goslingem. Drive stál na dnešní poměry směšných 13 milionů dolarů, ale velikost rozpočtu se na něm nijak výrazně nepodepsala. Nejdříve je nutné zdůraznit dvě věci: Drive není akční film a neobsahuje velké množství automobilových honiček, jak by se dalo z názvu usuzovat. Jedná se o čistou artovku, který se v závěru pyšní několika akčními scénami, ty však nejsou v kontextu celého filmu zásadní.

Gosling propůjčil svou tvář tajemnému Driverovi (ano, jeho postava nemá jméno) okolo kterého se celý děj točí, ten si vydělává přes den jako automechanik a kaskadér a přes noc se stává řidičem různých podsvětních živlů (pro což má angličtina skvělý výraz: getaway driver). Jeho šéf z autodílny Shannon si však myslí, že má i potencionál stát se skutečně dobrým profesionálním závodníkem, pro uskutečnění tohoto snu se však Shannon musí obrátit na židovského mafiána Bernieho, jelikož mu scházejí finanční prostředky. Bernie se rozhodne našeho řidiče otestovat a právě tady se začne rozbíhat celá dramatická linie vrcholící násilnou smrtí většiny postav. V druhém plánu pak probíhá pomalé sbližování řidiče s jeho sousedkou Irene a jejím mladým synem Beniciem, přičemž tato linie se posléze proplete s tou první mafiánskou a vytvoří tak kompaktní celek. Příběh Drive lze jednoduše shrnout do několika vět a určitě se tady nebudou diváci podivovat několika delikátně propleteným dějovým liniím a mnohovrstevnatým způsobům vyprávění, Drive je přímočarý tah na branku a vlastně děj jako takový ani netvoří základ celého filmu. Tím je totiž atmosféra.

Snad nikdy jsem neviděl lepší záběry nočního velkoměsta (konkrétně L.A.), poetika neonových poutačů a veřejného osvětlení je zde dovedena k dokonalosti. Auto proplouvající nočními bulváry i zapadlými uličkami, kličkující mezi plochami světla a temnoty... thumbs up. Jednodušší příběh je tedy vyprávěn v dobře padnoucích lokalitách, které mají své specifické kouzlo. Dalším výrazným kladem je Goslingova postava, resp. jeho herecký výkon. Celou dobu totiž tušíme, že náš řidič v sobě skrývá cosi temného až takřka démonického a tak vlastně jen čekáme, kdy konečně vybuchne a jaké důsledky to bude mít. A že je o co stát! Celé je to navíc podpořené skvělou hudbou a hlavní insert song (A Real Hero od College) má takový krásný dvojsmyslný text, který se podle mě váže právě ke Goslingově postavě.

Z celého filmu mám takový zvláštní pocit, rozhodně se na něj podívám ještě jednou a pokud možno v kině. Film bych doporučil všem, kteří hledají nějaký méně všední filmový zážitek, rozhodně se nebude líbit všem, je nutné si k němu najít cestu, ale pokud se vám to podaří, tak vás čeká slušná jízda.

Žádné komentáře: