Take our tears, put them on ice 'cause I swear I'd burn this city down to show you the light.
čtvrtek 23. prosince 2010
Shit just got real
středa 3. listopadu 2010
Red
středa 6. října 2010
Resident Evil (Film Series)
neděle 3. října 2010
Jonah Hex
pátek 24. září 2010
Všechna piva světa II (summer edition)
čtvrtek 23. září 2010
A short diversion
středa 22. září 2010
pondělí 6. září 2010
Karate Kid
pátek 3. září 2010
Random thoughts (mostly RPG and stuff)
čtvrtek 2. září 2010
Jade Empire
pondělí 30. srpna 2010
And she spoke words that would melt in your hands...
čtvrtek 26. srpna 2010
Inception
čtvrtek 12. srpna 2010
I'm just takin' it easy
Yu-Gi-Oh!: The Abridged Series
pondělí 9. srpna 2010
Pink (Prague 2010)
Pink oproti tomu předvedla úžasný výkon; já si myslel, že její studiové desky vděčí za svou přitažlivost a popularitu hlavně kvalitní produkci, ale ona vážně má vynikající hlas a navíc si přivezla poměrně velký band, takže naživo to znělo ještě lépe, než na desce. O zpěv tu nicméně v první řadě nešlo; celá tour stylizovaná do podoby pojízdného cirkusu měla za cíl především ohromit, a tak se hlavní aktérka snášela na zem vypuštěna z obřího balonu, rolovala po lidech v zorbingové kouli a na konci během přídavku So What se i proletěla nad hlavami diváků. Já osobně jsem znal maximálně tak singly, ale povětšinou se hrály ty největší hity, takže si myslím, že nikdo nepřišel zkrátka. Stadion rozhodně nebyl zaplněný a kouřilo se i přes zákaz kouření, dokonce jsme se mohli klidně posadit na námi nezaplacená místa, takže v tomto směru naprostá pohoda :D Nejvíc mě asi potěšil dvojcover My Generation/Basket Case, ale nechyběly ani takové kusy jako Please Don't Leave Me, Get This Party Started, Funhouse, Just Like A Pill apod.
Ne, že by mě tento koncert srazil do kolen, takoví Green Day byli mnohem lepší, ale jsem rád, že jsem se ho účastnil, protože celkově to za tu show skutečně stálo.
úterý 27. července 2010
Cop Out
Tvorbu Kevina Smitha mám rád (Clerks jsou nepřekonatelní), a proto jsem se docela těšil i na Cop Out, kde se nezávislý polobůh poprvé upsal zlému komerčnímu studiu a natočil film s vyšším rozpočtem. Bohužel spolu s touto smlouvu s Ďáblem se vytratil i ten specifický Kevim Smith style a Cop Out tak lehce zapadne do řady dalších buddy komedií podobného typu, byť s mnohem větší hustotou hlášek a odkazů na další filmy na centimetr čtvereční.
Příběh je v podstatě klasický: máme tu dva poldy v podání Bruce Willise a Tracyho Morgana (který je mimochodem neuvěřitelně vtipný v 30 Rock) a ti řeší nějaké případy krádeže apod; už první výslechová scéna však dává tušit, že tady se bude jednat spíš o vtipné pomrkávání na fanoušky žánru v podobě citací, než o nějaký vážně míněný pokus o příběh. Celé to odsýpá a některé hlášky skutečně stojí za to: ,,monocle wearing motherfucker!'' Ostatně už samotný plakát dobře ilustruje nenucenou atmosféru filmu: Rock out with your glock out. Člověk skoro čeká, že se někde za rohem objeví Jay a Tichej Bob :D
Jedná se o oddychový film, který rozhodně v rámci své stopáže neurazí a ty filmu více znalé dozajista i potěší, ale klasický Kevin Smith to bohužel není.
středa 14. července 2010
Solomon Kane
Na Solomona jsem chtěl původně zajít do kina, protože se mi zdá, že fantasy bez mluvících bobrů, teenage polobohů a podobně tady už dlouho nebylo. Po Pánovi Prstenů jsem čekal přímo záplavu fantasy trháků pro dospělejší publikum, leč neúspěchy kupříkladu Eragona nebo Zlatého kompasu zasadily žánru tvrdou ránu, proto jsem se na Solomona tak těšil.
Už od prvních ukázek byly jasné dvě věci: tvůrci očividně potřebovali větší rozpočet a stejně to vypadá cool. O co tedy vlastně jde? Solomon Kane je postava vytvořená Robertem Howardem (tvůrce Conana a dalších pulpových hrdinů) osobně jsem četl všechny příběhy a fragmenty, které kdy Howard napsal a musím uznat, že v rámcích žánru jde o značně kvalitní čtení. Ve filmu se tedy setkáváme někdy v 16. století se Solomonem Kanem toho času conquistadorem, který (jak mu vyslanec pekel řekne) propadl za své skutky svou duší ďáblu. Solomon se trochu lekne, uteče a uchýlí se do kláštera na anglickém venkově, kde chce strávit zbytek svého života v modlitbě. Samozřejmě nakonec bude muset náš hrdina vzít opět do ruky meč a křesadlovou pušku a jít nakopat nejenom peklu zadek. Tolik tedy k příběhu. Celý film slouží spíš jako představovačka hlavního hrdiny a jeho verze středověku, kde magie ještě rozhodně nevymřela, kdyby film na sebe vydělal (jakože je to hodně nepravděpodobné), tak by nás čekala dvojka klidně i v té Africe a to by teprve byla jízda!
Prakticky celá stopáž filmu je natočena porůznu v českých lesích a kulturních památkách. Ve filmu hodně prší, všude je bláto a lidi na sebe nejsou ani trochu milí, jo a nemají většinou hollywoodsky bílý úsměv; i ten obligatorní Marek Vašut se zde asi ve třech scénách mihne. Závěrečný asi půlminutový ,,souboj'' s obrovskou CGI příšerou mi přišel trochu nadbytečný, jinak ale celý film plyne svým tempem kupředu a vyloženě hluchá místa jsem v něm nenašel. Bohužel je na celém díle vidět nedostatek financí, a tak třeba ta poslední skupinová bitka je o hodně míň epic, než by mohla s dostatečným rozpočtem být. Celkově jsem rád, že tento film vznikl a podpořím tvůrce koupí DVD a budu dál marně čekat na druhý díl.
P.S. Komiks Ďáblův hrad na motivy stejnojmenného Howardova fragmentu je docela nudný, ale pro fanoušky povinný minimálně z toho důvodu, že uvidí jedno z možných dokončení příběhu.
úterý 13. července 2010
INVADERS MUST DIE!!! aneb ROCK FOR PEOPLE 2010
sobota 10. července 2010
Green Day (Prague 2010)
Setlist:
1. Song Of The Century
2. 21st Century Breakdown
3. Know Your Enemy
4. East Jesus Nowhere
5. Holiday
6. ¡Viva la Gloria!
7. Give Me Novacaine
8. Maria
9. We Are The Waiting
10. St. Jimmy
11. Boulevard Of Broken Dreams
12. Stuck With Me
13. Murder City
14. Waiting
15. Paper Laterns
16. Burnout
17. 2000 Light Years Away
18. Hitchin' A Ride
19. When I Come Around
20. Iron Man/Highway To Hell
21. Brain Stew
22. Jaded
23. Longview
24. Knowledge (Operation Ivy cover)
25. Basket Case
26. She
27. King For A Day
28. Shout (Johnny O'Keefe cover)
29. Break On Through/Always Look On The Bright Side Of Life/Satisfaction/ Hey Jude
30. Extraordinary Girl
31. 21 Guns
32. American Eulogy
33. Minority
Encore:
34. American Idiot
35. Jesus Of Suburbia
Acoustic Encore
36. Redundant
37. Words I Might Have Ate
38. Wake Me Up When September Ends
39. Good Riddance (Time Of Your Life)
sobota 26. června 2010
Angel Beats!
Ačkoliv jsem úplně na začátku existence tohoto blogu plánoval pravidelnou publikaci článků týkajících se anime, nedokázal jsem toto ,,předsevzetí'' nakonec dodržet. Pod štítky anime se tedy v současné době nachází jedna recenze (Toward The Terra) a jedno preview (Macross Frontier) a možná nějaké články typu tři věty oznamující druhou sérii Code Geass ehm...; každopádně toto jaro jsem opět začal po delší době sledovat anime a musím uznat, že Angel Beats! mě docela pohltily a nemohl jsem se dočkat každý týden nového dílu a touto cestou bych se chtěl podělit o své dojmy.
BTW. neznám české převody japonských jmen, takže používám ty anglické, stejně sem to viděl s eng titulkama.
Děj Angel Beats! se točí okolo skupiny teenagerů, kteří se ocitají v Očistci, který je zde vyobrazen jako moderní japonská škola komplet s velkým hřištěm, bazénem a veškerým zázemím. Do tohoto světa, který slouží k tomu, aby se zde mohly duše zemřelých zbavit břemen z minulého života a pokračovat dál v cestě za reinkarnací se dostáváme spolu s hlavním představitelem Yuzurou Otonashim. Ten si ze svého života zpočátku nic nepamatuje, nicméně již v prvních chvílích svého pobytu v nové ,,škole'' se zaplétá do střetu mezi skupinou Afterlife Battlefront vedenou Yuri Nakamurou a tajemnou dívkou, které členové Battlefront přezdívají Angel (v originále tenshi, česky anděl). Battlefront, které se Otonashi rychle stává členem je složena z duší, které odmítají Boha a jeho plán pro ně, protože (jak se postupně dovídáme) měli všichni svým způsobem mizerný život plný utrpení a bolesti a v podstatě nemohou se svých břemen jen tak zbavit a pokračovat v cestě dál. Angel coby vyslanec Boha se je snaží přimět, aby přeci jen v cestě dál pokračovali i za cenu použití násilí (v Očistci se nedá zemřít, ale bolest duše vnímají). Tolik tedy k základní premisi příběhu.
Je poměrně očividné, že Angel Beats! jsou trochu uspěchané resp. ten příběh, který by se mohl krásně rozvinout ve 26 epizodách je narván do pouhých 13 epizod a tak je to občas poznat. Co se postav týče - tři hlavní postavy (Otonashi, Yuri a Angel) jsou dobře propracované, ty ostaní již tak moc ne, prostě na to nezbyl čas; celkově je ale příběh zajímavý a rozhodně nenudí a ano čekají nás i zásadní zvraty, které nechci a nebudu prozrazovat. Výborné je použití hudby; už si dlouho nepamatuju, že by se mi líbil OP i ED tak moc jako zde a insert songy jsou prostě parádní, takže soundtrack je a must!
Co ale opravdu na Angel Beats! oceňuji je jeden prostý fakt - ten příběh je hrozný chaos co se nápadů týče, ale přesto funguje a drží pohromadě. Takže se dočkáme zábavných naprosto odlehčených slice of life epizod v první půlce a ve druhé nás čekají hlavně ty smutnější a musím vyzdvihnout i závěr, který se rovněž povedl. Možná to nejde z mého textu poznat, ale Angel Beats! jsou přesně jedním z těch důvodů proč jsem začal sledovat anime, obsahují totiž všechno co mám na anime rád: I mean gunfights, supernatural powers and an all-girls rock band, who could possibly resist that?
10/10
pondělí 14. června 2010
PF UK - shrnutí letního semestru
V letním semestru jsem měl opět šest předmětů (volitelné žádné) a to: politologie, české a československé právní dějiny II, římské právo a základy novodobého práva soukromého II, teorie práva II, ústavní právo a státověda a teorie národního hospodářství (v podstatě makroekonomie, z úcty k tradicím zachován prvorepublikový název). Semestr začal 22. února a první zápočet jsem psal 11. května, nicméně zápočtový týden byl až ten další, čili v půli května začalo zkouškové období. Stejně jako v zimním semestru byly všechny předměty v režimu 1+1 (přednáška + seminář), přičemž většina seminářů byla obtýden, výjimkou byla teorie práva, ta měla semináře každý týden. Mluvím sice o zkouškovém, ale zkoušku jsem skládal pouze jednu, a to z politologie, zbytek byly klasifikované zápočty a z teorie národního hospodářství byl jenom zápočet. Klasifikovaný zápočet je prakticky vzato zkouška, dostanete známku jako u zkoušky, ale protože ten předmět jeětě nekončíte, tak se jedná právě o klasifikovaný zápočet a ne zkoušku (po složení zkoušky ten daný předmět končí).
Výrazně odlišný byl můj přístup k seminářům. V zimním semestru jsem se snažil a i se mi dařilo mít pravidelnou docházku, což bylo dáno mimo jiné i tím, že tam, kde předmět končil pouhým zápočtem hrála docházka svou roli. Ke klasifikovaným zápočtům vás totiž stejně jako ke zkoušce musí pustit vždy, tím pádem se již docházka nejeví jako problém. Na dva semináře jsem chodil pravidelně (teorie práva a teorie národního hospodářství), protože tam se docházka promítala do bodového ohodnocení zápočtu, což mi ze strany profesorů přijde jako rozumné řešení. Tam, kde docházka povinná nebyla, a kde stejně žádný vliv na známku neměla jsem tudíž nechodil.
První na řadě byl zápočet z teorie národního hospodářství, učení jsem věnoval pět dní, neboť ekonomii jsem nikdy neměl (ani na střední škole v rámci ZSV, protože učitelka byla velkou fanynkou filosofie) a do té doby jsem nevěděl pomalu jak se počítá HDP...nakonec jsem dopadl hodně dobře a ztratil jsem jenom jeden bod. Za týden následoval již klasifikovaný zápočet z teorie práva. Jelikož jsem vcelku poctivě chodil na semináře, tak jsem si udělal docela přehled v průběhu semestru a při učení mi to pomohlo; teorii jsem dal okolo čtyř dní a vyvázl s dvojkou. Trochu mě kromě teoretických otázek zaskočily ,,praktické'' příklady typu určete prvky retroaktivity v daném zákoně apod. Následoval klasák z římského práva - tady jsem si uvědomil, že možná jsem semináře z římana vynechat neměl. Ten test je totiž v podobě příkladu, na kterém má student uplatnit svoje teoretické znalosti takříkajíc v praxi. Já sem kupříkladu měl příklad zhruba takový: Gaius měl psa Lupa, který mu neustále utíkal, poprvé mu utekl a našel ho Lucius, který ho vzal k sobě s tím, že se o něj postará dokud nenajde jeho majitele. Po roce Lupus opět utekl zpátky ke Gaiovi ani u něj však dlouho nepobyl a za pár dní opět zmizel. Tentokrát se ho ujal Tiberius, který si ho však uvázal u svého domu a začal ho cvičit ke hlídání koz. Po dalším roce o takto vyvičeného Lupa projevil zájem Tiberiův soused Sempronius, slovo dalo slovo a Tiberius mu Lupa prodal. Po dvou letech svého psa Gaius spatřil u Sempronia a dožadoval se jeho vydání, Sempronius však odmítl s tím, že psa právoplatně koupil.
Následuje deset otázek jako kterou žalobu by mohl Gaius proti Semproniovi použít, je kupní smlouva platná, na základě jaké obligace jednal Lucius, kdo měl Lupa v detenci, kdo v držbě, kdo ve vlastnictví apod...Musím uznat, že první příklad mi vůbec nesedl a musel jsem jít na druhý pokus, který jsem už teda zvládl na dvojku, ale lehké to nebylo. Po tomto zápočtu mě čekala politologie, která byla podobná sociologii ze zimního semestru (taky tam důležitou roli hrála esej), u takových zkoušek je nejhorší, že člověk vážně neví, jak dopadne, když většina známky záleží na eseji...přípravu jsem nicméně skoro vynechal (učil jsem se jedno odpoledne) a skončil jsem s dvojkou. Po politologii mě čekal další těžký zápočet, kterého jsem se docela bál, jednalo se o ústavní právo, učil jsem se poměrně usilovně šest dní, přečetl jsem a částečně se i naučil Ústavu, Listinu základních práv a svobod, volební zákon a jednací řád Poslanecké sněmovny...a ještě sem proletěl nejdůležitější nálezy Ústavního soudu; test se skládal ze 14 otázek s možnostmi (vždy jedna správná, ale občas šlo skutečně o nuance) a dvě otázky rozepisovací (já měl poslaneckou imunitu a jak se postupuje zanikne-li senátorův mandát během jeho funkčního období); výsledky ještě sice nejsou (mají být do pátku), ale věřím, že minimálně na tu trojku to bude...no a ve středu píšu české dějiny, které se zrovna učím, tak dá-li Bůh to udělám napoprvé a už budu mít pokoj...až do září :D
Celkově musím uznat, že tento semestr se v porovnání se zimním blíží již mnohem více praxi (ústavní právo, římské právo, ale i ta teorie práva), což je jedině dobře. Školu stále sice nehrotím, ale pořád je dostatečně snesitelná a ano je stále značně nárazová (viz shrnutí zimního semestru).
EDIT 23.6.
Tak z ústavního práva nakonec za jedna (což mě hodně potěšilo), na druhou stranu z českých dějin jsem dostal svou první trojku na vysoké škole; test byl písemný ve formě devíti otázek, všechny byly rozepisovací, přičemž ty poslední dvě byly více obsáhlé; přípravě jsem věnoval zhruba čtyři dny a nyní mě čekají už prázdniny! :D
pátek 14. května 2010
Všechna piva světa
pátek 23. dubna 2010
I'm in no hurry, you go run and tell your friends I'm losing touch, fill their heads with rumours of impending doom
sobota 3. dubna 2010
PF UK - shrnutí zimního semestru
První semestr na výšce už mám za sebou, proto určitě neuškodí si ho tady stručně shrnout (třeba to i někomu pomůže s výběrem školy).
Již v dřívějších článcích jsem rozebíral na jaké školy se budu hlásit a kam jsem se nakonec dostal, včetně průběhu mojí maturity...na práva jsem chtěl jít určitě nejvíc, ale hlavně jsem chtěl do Prahy. Nemám nic proti Brnu, ale na mně je přeci jen trochu malé, přesto jsem i o něm uvažoval, když jsem se dostal na žurnalistiku, ale poté co jsem si tak trochu zjišťoval zákulisní informace mě chuť studovat tenhle obor přešla a cesta ke studiu práv byla volná.
Semestr mi začal 28. září a poslední zkoušku jsem psal 28. ledna, přičemž letní semestr začínal až 22. února, čili jsem měl skoro měsíc volno. Měl jsem celkem šest předmětů (žádné volitelné jsem si nevybral): české a československé právní dějiny I, státověda, obecné právní dějiny evropských zemí a USA, základy sociologie a psychologie pro právníky, teorie práva I, základy římského práva a novodobého práva soukromého I - jak je vidno i z tohoto prostého výčtu čistě ,,právem'' jsem se zatím nezabýval, spíše takové ty věci okolo (maximálně římské právo, které se promítá i do dnešní praxe); vůbec celý první ročník je spíš takové seznamování s oborem a až ve druhém ročníku se probírají jednotlivá právní odvětví.
Všechny předměty s výjimkou obecných pr. dějin (2 přednášky) byly v režimu 1 přednáška+1 seminář, a to většina z nich měla semináře obtýden...takže druhá vysoká škola se při právech studovat dá docela dobře, horší je to posléze během zkouškového období. PF UK je totiž,alespoň zatím, hodně nárazová: půl roku po vás nikdo nic moc nechce a pak přijde měsíc a půl pekla. Neznal jsem učitele a o prázdninách jsem neměl náladu pročítat diskuzní fóra, a tak jsem na jeden předmět nechytil úplně toho nejlepšího profesora, ale to se stává...jinak musím uznat, že na přednášky nemá moc cenu chodit, protože většina přednášejících cituje svoje učebnice, takže si je stačí pořídit nebo si najít na netu výpisky z nich. Dáno je to i tím, že zatím nebyla probíraná látka příliš o chápání, jako o memorování. Semináře byly až na ten jeden dobré, záleží opět hlavně na vyučujícím.
Dva zápočty (teorie práva a české pr. dějiny) jsem dostal za docházku čili zdarma, zápočet z římského práva byl formou testu a zbylé tři předměty končily zkouškou. Na římské právo jsem se učil asi tři dny a zápočet nebyl z mého pohledu moc těžký, horší byly zkoušky. Zkouška ze státovědy se skládala z několika otázek a krátké eseje, jenže ty otázky mi přišly hrozně široce dané a esej jsem tak trochu vařil z vody resp. ze svého logického předpokladu, který se nakonec ukázal správným a dostal jsem dvojku. Na právech jsou totiž jenom tři stupně: jedna, dva, tři a fail. Na státovědu jsem se učil necelé čtyři dny. Zkouška ze sociologie byla podobného formátu, jenom ty otázky byly lépe položené a esej už teda byla regulérně dlouhá (min. 2 strany), na socku, ze které jsem i maturoval jsem se učil zhruba čtyři hodiny a nakonec jsem skončil s jedničkou. Poslední a jediná ústní zkouška byla zároveň nejtěžší...obecné dějiny byly hrozné. Takové kvantum informací narvat do hlavy... vyvázl jsem s dvojkou, tady konkrétně záleželo hodně na dané otázce, celková příprava mi zabrala zhruba týden (ale někteří se na tuhle zkoušku učili i dva týdny a víc); zároveň byla u této zkoušky i nejvyšší úmrtnost.V ročníku je nás 675, takže chápu, že musí někoho vyhodit.
Jinak se mi na škole líbí, mám dost volného času, který využívám na četbu a brouzdání po Praze; objevil jsem i několik vynikajících hospod, namátkou: Zlý časy, U Sadů, Café Jehuda,Tlustá koala a další :D; celkově svého rozhodnutí určitě nelituji a zatím mi škola vážně vyhovuje.
pátek 19. března 2010
Jun Seba aka Nujabes passed away
Občas je svět hodně hodně velká svině.
V únoru (26. 2. 2010) zemřel na následky zranění utržených v dopravní nehodě japonský producent, DJ a umělec s velkým U Jun Seba tvořící pod pseudonymem Nujabes. Bylo mu pouhých 36 let. Za svou kariéru spolupracoval s celou řadou amerických i japonských umělců a jeho jedinečný styl kombinující jemné předivo jazzu s independentním často freestyle a off beat rapem se tímto ukládá k věčnému spánku spolu s ním. Byl jednoduše jedinečný a ani jeho hudba není přirozeně napodobitelná.
Poprvé jsem se s jeho tvorbou seznámil asi před dvěma roky při sledování Samurai Champloo a už tehdy jsem se začal zajímat o hudbu, která hrála v pozadí (jinak skvělého) seriálu. Nedlouho poté jsem si obstaral všechny soundtracky k sérii, ale to nebylo vše a nakonec jsem se po namáhavém hledání dostal i k jeho sólové tvorbě. Ze studiových alb mi nejvíce učarovala dokonalá Metaphorical Music - chápejte hip-hop neposlouchám (možná hodně okrajově), ale tohle mi znělo jako hudba z jiné sféry vesmíru; navíc jeho instrumentálky se najdou na každém albu a to je teprve skvost....ta hudba po vás stéká jako tekuté hedvábí a tak nějak příjemně a nenápadně hřeje u srdce. Proto, když jsem se dnes pídil po nových albech a narazil jsem na jeho parte...udělalo se mi fakt špatně...shit words can't describe it.
Nezbývá než zapálit pohřební svíce a připomenout si tohoto neprávem opomíjeného hudebníka jak jinak, než jeho vlastní nedostižnou hudbou.
Tonight I'm going to drink until I pass out. You deserve it man, wherever you are.