Take our tears, put them on ice 'cause I swear I'd burn this city down to show you the light.
úterý 23. prosince 2008
Dredy, papenduklový lodě a...,,I'm trying doprdele!''
pondělí 22. prosince 2008
Burn After Reading
Malý film s velkými hvězdami (Clooney, Pitt a další) a příjemně strávený čas. Děj se točí okolo bývalého agenta CIA, který má:
Mormon: You've got a drinking problem.
Agent: I have a what?!
Mormon: A drinking problem.
Agent: A drinking problem! You are a Mormon for fuck's sake, compared to you everyone has a drinking problem!
...a do toho se zapletou Rusáci, přihlouplý osobní trenér z místní posilovny, ženská, co si snaží vydělat na sérii plastických operací, paranoidní ex-polda, chladná Tilda a spousta úchyláků z internetové seznamky s nicky jako LukeSkywalker518 a MyDickInYourMouth569....
Je to film o všech klišé špionského prostředí a hlavně o lidské hlouposti a relativitě a slovu fuck, které zazní více než mnohokrát. A jak už plakát napovídá Intelligence is relative. Indeed.
Pokud hledáte příjemný filmec na nedělní odpolednec, pak urrčitě Burn After Reading.
P.S. Nezapomeňte po shlédnutí spálit:)
neděle 14. prosince 2008
Zkouška FCE a jak sem ji zvládnul
Na úvod
Krátce na úvod: studuji na soukromém anglickém gymnáziu (většina předmětů se vyučuje v anglickém jazyce) se zaměřením jednak na intenzivní výuku angličtiny jednak i na další jazyky (u nás na škole máte na výběr z němčiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny, ruštiny a japonštiny - nechci dělat reklamu:). Součástí vzdělávacího programu je i právě vysílání studentů na mezinárodně uznávané zkoušky hlavně z angličtiny (tedy PET, FCE, CAE, CPE, TEUFL, IELTS a další), ale i na další certifikáty (mě osobně v únoru čeká Goethe certifikát úrovně B2 z němčiny; spolužáci už dělali obdobnou verzi ve španělštině a francouzštině) a hlavně vám škola, pokud jste úspěšní (což znamená známky A a B) tuto certifikaci zaplatí. Což se samozřejmě vyplatí: pro představu takové FCE stojí tuším okolo 3-4000 a vyšší úrovně jsou přirozeně o něco dražší. Tolik tedy k tomu, jak sem se k FCE vůbec dostal.
O zkoušce
FCE je zkratka pro First Certificate in English, je to mezinárodně uznávaná zkouška z anglického jazyka patřící do systému univerzity Cambridge s názvem ESOL (English for Speakers of Other Languages); FCE odpovídá úrovni B2, tedy třetí nejvyšší, což sami rodilí mluvčí chápou jako Upper Intermediate (velmi pokročilý, stále ne výborný, ale na dobré cestě). V době, kdy jsem byl pro zkoušku vybrán na základě série mock testů (cvičných testů ze starých ostrých verzí zkoušky) jsem však už byl na půli cesty mezi FCE a CAE (Certificate in Advanced English) úrovní - teď se již připravuji na CAE, které budu dělat v květnu. Zkouška samotná se skládá z 5 částí: reading, writing, use of english, listening a speaking. Rozepíši se o nich podrobněji níže, v praxi to vypadá tak (protože na některé části máte i 90 minut času), že se zkouška dělá více dní. Já osobně jsem dělal jeden den reading, writing a use of english a pak za tři dny listening a speaking. To je mimochodem kámen úrazu pro většinu Čechů, protože pokud nejste vystaveni angličtině na denní bázi, pak máte jednak trošku zvláštní a nepřirozený přízvuk a jednak je to docela obtížné smysluplně o něčem hovořit 15 minut s rodilým mluvčím (pokud máte štěstí...). Naštěstí je zkouška koncipována poměrně lidsky - za každou sekci dostanete body a dle konečného součtu se vám pak vypočítá známka. Teoreticky můžete v jedné sekci hodně pohořet (ale ne propadnout úplně!) a pokud máte ostatní sekce v pořádku, pak máte ještě stále šanci získat Ačko. Passing grades (ty za které dostanete certifikát a tím jste složili úspěšně zkoušku) jsou tedy A,B,C failing grades jsou D a E. Hrozně těžké je dostat Béčko, protože je pro tuhle známku vyhrazeno asi pětiprocentní rozmezí, v důsledku toho skončí většina lidí s Ačkem (což je super) nebo Céčkem (což je hrůza). Nyní si řekneme něco o jednotlivých částech zkoušky:
Use of English
Testuje vaši celkovou znalost angličtiny; skládá se z několika cvičení. V tom prvním vybíráte ze čtyř možností a ty dosazujete do uceleného textu (chce to znát synonyma a ustálené slovní spojení). Dále musíte doplňovat slova do kratšího článku a s pomocí jednoho daného slova přepsat větu (tohle je cvičení přímo na fráze); ještě máte daný článek ve kterém jsou interpunkční chyby, nadbytečná slova a jdete větu po větě a opravujete resp. musíte objevit chyby a popř. opravit (což je cvičení na spelling) poslední cvičení prověřuje vaši slovní zásobu - máte opět článek a v něm vynechaná místa, vedle pak máte zadaný kořen slova a musíte vytvořit odvozené slovo (většinou podstatné jméno či přídavné jméno, popř. sloveso) a ve správném tvaru dosadit na místo mezery. Například dostanete kořen ,,employ'' - možností je mnoho, employer, employee, employment, unemployment, employed...osobně mám tohle cvičení nejraději. Jak na tenhle úsek? Umět gramatiku na intermediate úrovni a hlavně číst - dostanete do hlavy fráze a synonyma, ty se budou skutečně hodit.
Writing
Psaní je moje nejmíň oblíbená sekce; máte na ni fůru času, ale témata vymýšlí snad počítač z druhé ruky. Tato sekce se skládá ze dvou částí, ta první je povinná pro všechny, ta druhá nabízí několik možností, z nichž musíte napsat pouze jednu. První část je vždy nějaký typ dopisu (většinou neformální, ale pokud budete mít smůlu, tak budete psát stížnost či žádost o zaměstnání, což je hodně formální útvar), máte tedy jeden předložený a na něj odpovídáte nebo můžete mít nějaký leták či podobnou věc a na tu reagujete. Pozor na slovní limit (většinou 200-250 slov) a paragrafy - za tyhle banality se strhávají zbytečně body. V druhé části máte na výběr z tuším že 5 možností, většinou to jsou: článek do novin, recenze uměleckého díla, memo, report a návrh (proposal). Což by nebylo tak hrozné, nebýt těch témat. Já osobně musel vždy psát článek do novin, protože jinde jsem se nechytal.
Reading
Porozumění a práce s psaným textem. Přirazujete k sérii krátkých článků odpovídající tvrzení, doplňujete vynechané odstavce textu, odpovídáte na otázky vztahující se k textu a podobně. Hodně se vyplatí nečíst všechno, ale hledat klíčová slova (ty, na které se ptají v otázkách), i když na tuhle sekci je také poměrně dost času. Dle mého názoru nejlehčí sekce, jediné, co potřebujete je slovní zásoba a zrak.
Listening
Poslech; všechna cvičení vám přehrají dvakrát, čili máte možnost ověřit si vaše odpovědi. Většinou vybíráte z několika možností správnou variantu, doplňujete do textu vynechané výrazy (pozor - nikdy to nejsou přesně ty, které uslyšíte, musíte improvizovat). Jako nejtěžší mi přišlo vždy přiřazovat mluvčí k výpovědím; celé je to tématicky jednotné, např. ,,co nejvíc oceňuji na obchodních centrech'' a většinou se rozhodujete dle několika jakoby mimochodem prohozených slov. Taky máte smůlu, když chytnete nějakého Skota, který se baví s druhým Skotem o fotbale (což se stalo mě a musel jsem tipovat). Zde je jednoduchá rada: šup na BBC a rovnou do sekce videa a sledovat sledovat sledovat. Taky filmy v originálním znění bez titulků (člověk se pak více soustředí na zvuk) pomáhají.
Speaking
Tady dojde na lámání chleba. K mluvené části nejdete nikdy sami, jdete ve dvojici (vyjímečně ve trojici). Zkoušející jsou dva, jeden vede rozhovor a druhý hodnotí vaši reakční rychlost, výslovnost, srozumitelnost a gramatickou správnost mluveného projevu, bohatost slovní zásoby atd. Existují tři možné východiska:
a) váš partner je na vyšší úrovni - jste nahraní
b) váš partner neumí anglicky - jste nahraní
c) váš partner je zhruba na stejné úrovni jako vy - paráda
Celý rozhovor trvá zhruba 15 minut. V prvních minutách se musíte představit a zodpovědět pár otázek (jak se máš, odkud pocházíš, bla bla bla) to samé váš partner. Pak dostanete dva a více tématicky nějak spojených obrázků, které musíte okomentovat a porovnat (compare and contrast) váš partner to samé, posléze musíte okomentovat obrázky vašeho partnera a vice versa. Nakonec (posledních 6 minut) dostanete s partnerem jeden společný obrázek. O něm se musíte bavit a společně vymyslet, co se po vás žádá. Právě tady potřebujete, aby váš partner nebyl/a supernova ani nula, protože jinak si asi moc nepokecáte. Zkoušející by měli být rodilí mluvčí, ale znáte to...já jsem měl dva Brity s pěknou angličtinou, kamaráda zkoušela přeučená ruštinářka s ukrajinským přízvukem (jeho vlastní slova). Pro úspěšné zvládnutí prostě potřebujete někoho, s kým se můžete bavit plynně anglicky. Dobré je nacvičit si to popisování různých obrázků doma a mluvit na čas, ono se řekne pět minut je chvilka - ale čas se umí i vléct, když se mu chce.
FCE. Den první.
FCE jsem skládal v červnu 2008, zkouška byla rozdělena na dva dny - jeden v týdnu (už nevím, který přesně) a následující sobotu. První den jsem psal reading, writing a use of english. Celé se to odehrávalo v Kongresovém centru na Vyšehradě v Praze. Zajištění zkoušky bylo v režii British Council Prague a docela vtipné mi přišlo věkové složení zkoušených. Bylo nás tam ze školy zhruba 12 ve věku od 16-18 let a byli jsem jasně nejmladší. Po nás bylo dlouho nic (žádní vrstevníci nebo něco takového) a pak tam byli vysokošloláci odhadem tak 22-25 let staří, po nich bylo ještě delší nic a pak přišli na řadu lidé očividně vyslaní svou firmou na rekvalifikaci (FCE se stává už i u českých firem pomalu, ale jistě standartem) ti se pohybovali mezi 35-45 lety a po nich už tam bylo jenom pár důchodců, kteří mají jazyk asi jako koníček. Konkrétně paní, co seděla vedle mě měla už určitě přes 40 a taky měla problémy s porozuměním zadání...zaměstnanci British Councilu tam byli asi jako na brigádě, protože z těch cca. 10, kteří nás tam hlídali uměla anglicky jedna paní. Ok, to by šlo. Horší bylo, že jsem vždy skončil tak za polovinu času a oni mě nechtěli pustit dřív jak 15 minut před koncem - musel jsem tam sedět a pozorovat zeď... Use of English byl v pohodě, reading taky, akorát writing měl opět hrozná hrozná hrozná témata...každopádně jsem z toho měl skutečně dobrý pocit, i když mi přišlo blbé odcházet vždy jako první.
FCE. Den druhý.
V sobotu jsem dělal listening a speaking. Listening byl opět v Kongresovce a speaking na nějakém gymnáziu (na Kačerově nebo Budějovické, teď už nevím). Byla mezi nima hodinka něco pauza, tak jsem si zašel na oběd. Listening byl také v pohodě (až na ty Skoty), opět jsem měl prakticky až na ty Skoty všechno vyplněné na první poslech, ale s tím opakováním se nedá nic dělat - musel jsem to tedy prosedět. Na speaking jsem měl štěstí, jak na zkoušející, tak na partnera, protože nás škola zaregistrovala všechny najednou, tak jsem to dělal se spolužákem, což bylo skutečně nejvíc v pohodě. Zkoušející byli příjemní a docela nám to uteklo - hlavně nebýt zbytečně nervózní.
Mám certifikát - co teď?
Na výsledek jsem čekal 2 měsíce a v srpnu jsem si na internetu na příslušné stránce po zadání svého kandidátského čísla dozvěděl tu šťastnou novinu - ano, měl jsem Ačko. Tak trochu jsem to sice čekal, ale potěšilo. Otázka je: co s takovým certifikátem? Pokud studujete SŠ, pak na zahraniční univerzity to většinou nestačí (ty vyžadují často CAE grade B) ale může vám to pomoct na některé české univerzity - kupříkladu mě na práva na PF UK mi to přidává 10 bodů do příjimacího řízení a to není vůbec špatné. Určitě je dobré pokračovat dál a udělat si CAE - to už je skutečně tip top vizitka vaší úrovně (CPE moc lidí už nedělá, to už je vážně obtížné). No a pokud hledáte zaměstnání, pak v českém prostředí je FCE grade A určitě velice dobrou částí životopisu. Do jazyka se investovat vyplatí.
Jak se nejlépe připravit?
Pravděpodobně nejlepší je sehnat si učebnice ze speciální řady, které vás připraví přímo na zkoušku (třeba na Luxoru či Kosmasu). Mě osobně nejvíc pomohlo asi čtení a sledování filmů v originále, protože gramatiku jsem měl zvládnutou už ze školy. Špatně se připravuje na psaní, pokud nemáte nikoho, kdo by to po vás zkontroloval a pak samozřejmě ten speaking...S trochou píle se ale dá všechno tohle překonat. Jo a určitě se naučte slovíčko ,,essential'' - to je snad v každém FCE (minimálně v těch 6 mock testech a jednom ostrém vždy bylo...).
Pokud máte jakékoliv dotazy ke zkoušce i mimo, tak prosím do komentářů - pokusím se odpovědět co nejrychleji.
A short stop
Jak se tak dívám, tak jsem už delší dobu nic nenapsal; důvodů je víc, ale pokud bych to měl shrnout tak asi dva nejdůležitější - škola a seriály. Navíc mě napadlo, že bych mohl napsat něco o zkoušce FCE, kterou jsem absolvoval v červnu 2008 (proč o tom mluvím - zrovna jsem si byl pro certifikát v Brititish Councilu); zjistil jsem, že zejména na českém internetu je o články tohoto typu docela zájem, tak proč ne, že?
Jo a vyšlo nové album Fall Out Boy!!!! (tk se jede 17.3.09 do Vídně á 42E)
pondělí 27. října 2008
Where's Your Head At?
B-B-B-Basement Jaxxxxxxxxxx!
A tak různě.
Co se děje v poslední době v hudbě? Nic moc - bohužel. Tenhle měsíc a několik dalších jsou především ve znamení čekání na nové desky starých kapel. A tak sedím a vyhlédám nové Klaxons, nové Franz Ferdinand, bojím se, jací budou noví Killers a mezitím se nudím. Je jen a jen dobře, že existují skupiny jako Basement Jaxx. Ty vydržím poslouchat neustále. Dále pak Daft Punk, kteří dokázali, že i jejich samply jsou nesmrtelné. Toho využil např. grime master Willey a vysamploval nesmrtelné Aerodynamic do svého nového singlu Summertime. A je to...docela dobrý.
Čekám ještě na nové Wombats? To je dobrá otázka; nasrali mě, když nepřijeli na Pohodu právě kvůli natáčení nového materiálu a teď teda nevím. Jo a rozpadli se Dirty Pretty Things. Shame. Fuck. Whatever.
Noví Fall Out Boy. Just made my day. Venku jsou první tři singly a dva z nich jsou skvělé a jeden hrozný. Vážně doufám, že nové album bude více jako What A Catch Donnie a Does Your Husband Know než I Don't Care, což je song, který se ve svojí debilitě rovná i This Ain't A Scene, It's An Arms Race...a že to byl hrozný singl!
So?
So what.
čtvrtek 21. srpna 2008
Macross Frontier (Preview)
Nechci tu psát recenzi, protože tohle anime stále běží (aktuálně jsem u 19. dílu), ale přesto se nemůžu nepodělit alespoň o subjektivní dojmy, které nazvu prostě preview.
Macross Frontier debutoval speciální verzí své první epizody (zvaná Special Edition nebo také DeCulture Edition) již v prosinci minulého roku, ale regulérně začal vycházet až v prvních měsících roku 2008 včetně mírně upravené verze první epizody. Již tehdy o Vánocích to pro mě byla událost - vzkříšení Macross série v uchvacujícím vizuálním kabátku...neodolal jsem. Zhlédl jsem první epizodu, a to jsem neměl dělat. Proč? Protože to cca dvouměsíční čekání mě málem zabilo...dovolím si tvrdit, že nyní (léto '08) je Macross F jedničkou na poli animace v mainstreamovém proudu japonské anime produkce. Může za to převážně obrovský rozpočet a také snaha animátorů vzdát hold svému již legendárnímu předchůdci. Původní série koneckonců spoluzaložila (spolu s prvním Gundamem) žánr Mecha; tam, kde Gundam vsadil na realismus (jakkoliv diskutabilní) se prosadil žánr Real Robot, zatímco Macross se vydal cestou větších výbuchů, barevnějších laserů a k většímu divákovu potěšení spatřil světlo světa žánr Giant Robot anime (např. z poslední doby vynikající Tengen Toppa Gurenn Lagann).
Nyní po mnoha letech se autoři Macross metauniverza rozhodli nakopnout sérii směrem k modernímu fanouškovi anime, což pochopili i v konkurenční Gundam stáji, a to již dříve vytvořením Gundam 00 (což není nic jiného než předělávka Gundam Wing, stejně jako Gundam SEED + SEED DESTINY jsou předělávkou původního Mobile Suit Gundam). Dnešní mainstreamový fanoušek nemá čas (a možná ani náladu) sledovat anime klasiky, ke kterým první Gundamy a Macross bezesporu patří. Proto je nutné starou látku recyklovat a naservírovat modernímu divákovi v přitažlivé formě. Starým harcovníkům to možné přijde jako svatokrádež, ale pro valnou většinu fans to má pouze a jen výhody, navíc potom zažíváte reverse pocity při sledování klasik (jako například já nyní u Gundam Wing).
Takže tu máte Macross - obrovskou flotilu lodí, která byla jako jedna z mnoha vyslána na cestu napříč galaxií po devastující válce s rasou obrů Zentradi (tyto události mapuje původní Macross z roku 1982) aby nalezla a zabydlela se na nové planetě vhodné pro lidstvo. Flotila lodí Frontier čelí útokům záhadných stvoření zvaných Vajra a ke slovu se dostává kromě tradiční armády i subkontraktor vlády S.M.S. (což zní trošku blbě, ale co). Tato soukromá vojenská organizace se nechává najímat na obranu flotily a disponuje nejnovějším typem variabilního bojového letounu VF-25 Messiah (Mesiáš).
Do víru událostí nás vrhnou tvůrci doslova po hlavě - již v první epizodě jsme svědky útoku Vajra na jednu z kolonizačních lodí; mladý student pilotní akademie Alto Saotome se shodou okolností stává pilotem Mesiáše a zachraňuje pohlednou dívku jménem Ranka Lee, postupně se oba seznámí a zpřátelí s intergalaktickou superstar Sheryl Nome a brzy mezi nimi vznikne mnohem více než jenom nevinné přátelství...
Macross je směsicí výborných písniček (které jsou chytře zakomponovány do děje), dobře napsaných postav (vehnaných do uvěřitelného milostného trojúhelníku), rychle laděných a efektních bojových scén a v neposlední řadě i vskutku dechberoucí animace. Je velice lehké si tuhle sérii zamilovat, navíc vás zde nebude moc otravovat ani všudypřítomný fanservis (i když ani jemu se nedá zcela uniknout).
Pro epizody, vynikající soundtracky, mangu a vše možné i nemožné ohledně Frontieru i ostatních sérií doporučuji stránku macrosshare.blogspot.com
sobota 9. srpna 2008
Virální kampaň How I Met Your Mother
Virální marketing se pochopitelně nevztahuje pouze na filmy, proto se dnes podíváme, čím se blýskli producenti amerického sitcomu How I Met Your Mother (recenze zde). Varuji tedy předem, neboť některým spoilerům se prostě nelze vyhnout. Jako první bych rád upozornil na vynikající Barneyho blog, který provozuje CBS; Barney ostatně často v seriálu pronáší nadšené ''This is so going into my blog...'' no a tento blog opravdu existuje. Je plný článků typu 20 podobností mezi ženou a rybou, či konspiračními teoriemi nasáklými ''pyramidami moci'' (kde Barney figuruje na prvních místech...) a vůbec tvoří tato stránka chytrý a vhodný doplněk k televiznímu seriálu. Je zde i ukázka z legendárního Bro Code!!!!
Dále si nelze nevšimnout stránek, které jsou přímo zmíněny v seriálu, a které opravdu existují (stránka slapcountdown.com již byla zrušena, protože splnila svůj účel), jedná se o stránky: guyforceshiswifetodressinagarbagebagforthenextthreeyears.com, lilyandmarshallselltheirstuff.com a tedmosbyisajerk.com.
První zmíněná obsahuje slideshow fotografií, kde opravdu je borec a jeho žena(?) oblečená v odpadkovém sáčku, do toho hraje písnička. Vše zorganizováno producenty, píseň speciálně nahrána a ti dva na fotkách taky patří k seriálu; chvilku je to vtipné, písnička možná trochu moc dlouhá.
GUY FORCES HIS WIFE TO DRESS IN A GARBAGE BAG FOR THE NEXT THREE YEARS
Na další stránce naleznete (nyní již nefunkční) aukci, kde jste měli možnost zakoupit si spoustu rekvizit ze seriálu na podporu dětské nemocnice. Tato stránka byla zmíněna v epizodě ''Everything Must Go'' a očividně byla úspěšná, neb se všechno podařilo prodat. Dobrý nápad a navíc na podporu nemocných. Stránka stále funkční.
LILY AND MARSHALL SELL THEIR STUFF
Další stránkou v pořadí je producenty vytvořená stránka, která byla v seriálu prezentována jako odplata jedné holky, kterou pustil k vodě Barney vydávající se za Teda. Ted Mosby Is A Jerk je asi nejvtipnější z těchto třech, naleznete zde originální standart dopis, který Barney zanechal na místě činu (viz obrázek), dále obaly porno filmů ve kterých hraje Tedův jmenovec a dokonce i další původní píseň a obrázky, na kterých jsou zachyceny způsoby usmrcení Teda, které nakreslila zhrzená dívka.
V reakci na tuto stránku vytvořil nějaký fanoušek stránku opačnou, tedy Ted Mosby Is Not A Jerk a koncipoval ji z pohledu Viktorie, což jak všichni jistě víme byla Tedova přítelkyně v seriálu (ta co odjela do Německa na pekařský kurz). Design prakticky stejný, jen s obsahem je to horší: naleznete zde krátký popis jejich vztahu, konspirační teorii (je Ted Mosby nakonec Conan O'Brien?) a dále sekci ''Testimonies'', což jsou zkušenosti lidí, kteří znají Teda a nemyslí si o něm nic špatného; pak je zde pouze již link na zlé dvojče těchto stránek pod názvem ''Liar's site''.
Zbytek virálu (aspoň co já vím) se nachází na MySpace - logická volba; mezi tunami fan-made profilů hlavních představitelů jsem vybral ty, které jsou s největší pravděpodobností vytvořeny opět produkcí (dá se to poznat, když zabrousíte do galerií, kde jsou fotky z natáčení, taky informace o profilech jsou přesně převzaty ze seriálu atd.). Nejprve tedy zavítáme na oficiální MySpace profil samotného seriálu. Zde naleznete odkazy na všech pět profilů seriálových postav, Barneyho blog, speciální stránku o líbánkách Marshalla a Lily a mnoho dalšího. Máte zde hudební videa Robin i mp3 verze a samozřejmě nechybí odkazy na online shop, kde si můžete zakoupit originální DVD. Doporučuji galerii s pěknými promo fotkami.
HOW I MET YOUR MOTHER ON MYSPACE
Velice zajímavá z hlediska obsahového je stránka o líbankách Marshalla a Lily, pěkně designově provedená, naleznete zde flashové fotoalbum s nikdy nezveřejněnými fotkami a dokonce i set krátkých videí, konečně se tedy dozvíme pravdu o Marshallově posedlosti Nessie a mnohé další věci.
Dále se lze dostat na video kanál show, kde je kromě jiného i série videí ''How It Really Happened'', kterou ocení fanoušci seriálu, neboť objasňuje či rozvádí některé gagy ze seriálu a je to docela dost dobrá přidaná hodnota (uvidíte Barneyho a Teda ve vířivce i Marshallovu přípravu na maraton a mnohé další věci). Tohle se dá jen doporučit.
A nyní se můžeme vrhnout na profily samotných seriálových postav, začneme s Robin. Její profil je stylizovaný do její osmdesátkové éry kanadské televizní hvězdičky; opět zde naleznete celou její tvorbu a v galerii nedocenitelné promo fotky z doby, kdy objížděla kanadská nákupní centa se svým hotem ''Let's Go To The Mall'' a také exkluzivní materiály z natáčení jejího druhého a posledního videa ''Sandcastles In The Sand''. Pro fanoušky povinnost.
Nyní se zastavíme u Marshalla. Ten sám sebe popisuje slovy: "I am a robot sent from the future to win the marathon!" Mp3 při příchodu, vtipné bio a hlavně skvělá galerie (Jack Sparrow hadra).
Další na řadě je Barney. Skvělá úvodní fotka, parádní galerie a ''the un-awesome video of the week'' vás čeká na jeho stránce. Laser tag. The sport of the future.
BARNEY-BARNACLE-STINSON ON MYSPACE
Ted nijak nevybočuje z řady; jeho profil nabízí tradičně slušnou galerii a vtipné bio.
A poslední je Lily. Prakticky stejný obsah jako Ted (bio, galerie) ale pozor! V její galerii lze nalézt její dva originální obrazy nahého Barneyho a Marshalla. Guilty pleasure.
LILY ERIKSON (FORMERLY ALDRIN) ON MYSPACE
To by bylo zatím vše; samozřejmě, protože seriál bude pokračovat čtvrtou sérií je velice pravděpodobné, že nás čeká další nálož virální zábavy. Jen s chutí do toho, geekové už čekají.
NOTE: pro prohlížení MySpace galeriií musíte mít vlastní profil a být přihlášení. Síla nechť vás provází.
pátek 8. srpna 2008
Virální kampaň Tropic Thunder
Po obrovském úspěchu virálu Temného Rytíře zkouší producenti všechno možné, pokud tedy zrovna:
1. Nezkouší točit remaky (The Day The Earth Stood Still s Keanu Reevesem v hlavní roli)
2. Nezkouší předělávat japonské anime klasiky do hollywoodského kabátku (Akira, Ghost In The Shell, Cowboy Bebop)
3. Nezkouší vyždímat ještě nějaké penízky z mrtvé série pomocí straight-to-video pokračování (The Scorpion King 2: Rise of a Warrior)
A proto není divu, že letní komedie Tropic Thunder se také vydala touto cestou, koneckonců hra s diváky je jejím hlaním motivem a má slušný rozpočet a velmi dobré herce. Hned dva ze tří hlavních představitelů (Stiller, Downey Jr., Black) již mají svou falešnou stránku; respektive fiktivní herci, které hrají v TT je mají. Virál TT je totiž mnohem méně interaktivní než u Temného Rytíře, vynahrazuje to ale svojí zábavností, což se také počítá. Ben Stiller je tedy akční hrdina rambovského typu a ochránce pand -Tugg Speedman- zatímco Robert Downey Junior je sběratel hereckých ocenění Kirk Lazarus.
Na Tuggově stránce si určitě přečtěte vtipnou biografii a poté přesuňte svůj zrak na zbývající zajímavé sekce, první z nich je filmografie. Zde kromě TT najdete i snímek s názvem ''Scorcher VI: Global Meltdown'' jež má velice vtipnou synopsi a navíc i vlastní stránku, tak neváhejte. Na této stránce si můžete stáhnout ikonky, wallpapery a zjistit, že trailer je ''coming soon''. Stránka promující film ''Simple Jack'' byla na stížnosti pro své výroky o retardech stažena...bohužel.
http://www.scorchermovie.com/ WHO LET THE FRIDGE OPEN...
Pokud kliknete na Tuggově stránce na sekci My Favourite Charity, dostanete se na parádní stránku The Panda Relocation Foundation, což je charita na přemisťování pand založená samotným Tuggem, můžete si taky zkusit adopovat svoji vlastní pandu.
http://www.pandarelocationfoundation.org/ THEIR SURVIVAL IS NOT SO BLACK + WHITE.
Poslední blbůstkou na Tuggově stránce je jeho kontakt, který vede na opět fiktivní The Peck Agency.
http://www.thepeckagency.com/ ARTIST REPRESENTATION
Přesuneme se tedy na stránku Kirka Lazaruse, ta je o poznání chudší. Při příchodu na vás čekající létající ''ceny'', které Kirk již stihnul posbírat (nechybí ocenění z Caans a Crying Monkey Award). Opět je zde biografie a filmografie, na tu se mrkneme. Je zde TT a dva další filmy: ''If You Could Hear What I See'' nemá ani vlastní stránky, musíte se proto spokojit s krátkou, ale vtipnou synopsí (Kirk zde hraje hluchého nácka, který se zamiluje do své židovské interpretky) a pak je zde film ''Satan's Alley'', kde Kirk hraje gay mnicha a jeho objektem milostného zájmu není nikdo jiný, než Tobey-Spidey-Maguire. Tento film má vlastní stránky, kde je synopse, coming soon trailer i download sekce s wallpapery a ikonkami.
http://www.satansalley.com/ I'VE BEEN A BAD, BAAD BOY FATHER...
Kromě těchto stránek má Tropic Thunder i své oficiální stránky, kde si již můžete trochu vyhrát i ve speciálních sekcích, máte zde videa, galerie, hry a hlavně odkaz na MySpace.
http://www.tropicthunder.com/ GET SOME
http://www.myspace.com/tropicthunder TROPIC THUNDER ON MYSPACE
Na MySpace stránkách naleznete trailer, galerii, wallpapery, ikonky a odkaz na jednoho z MySpace friends, což je Alpa Chino, rapper, který zároveň ztvárnil roli černošského vojáka v TT. Ten má svůj vlastní vtipný profil, kde je mj. velice povedené video ''Save The Baby Kids'' reklama na fiktivní nápoj Booty Sweat a Welcome Message, kde si utahuje z Ushera, Jay-Z i Beyonce. Také zde najdete jeho nejnovější singl ''I Luv Tha Pussy''....
http://www.myspace.com/alpa_chino ALPA CHINO ON MYSPACE BIATCH!!!!!!
Big Alpa má i svoji oficiální stránku, kde je i odkaz na amazon, protože Booty Sweat si budete moct skutečně koupit!!!!
http://www.alpa-chino.com/ TAP INTO SOME ASS!!!
A další na řadě je promo stránka fiktivního filmu o filmu Rain of Madness, což je parodie na slavný film o filmu na Apocalypse Now...zde je zajímavý rozcestník na další fake stránky.
http://www.rainofmadness.com/ BEFORE THE THUNDER...COMES THE MADNESS
Dále se můžete podívat na vcelku ničím zajímavou stránku trikaře Codyho:
http://www.codyeffects.com/ PYROTECHNIC FOR HIRE
Na stránku nakladatelství Combato Books, které vydává původní knižní předlohu filmu se můžete podívat také; naleznete zde i něco málo o autorovi, jímž je John "FOUR LEAF" Tayback, který se objeví i ve filmu.
http://www.combatobooks.com/ YOUR NR. 1 SOURCE FOR COMBAT BOOKS
Dostat se lze i na oficiální stránky kliniky Make Pretty Skin Clinic, která je zodpovědná za radikální proměnu Kirka Lazara právě pro film Tropic Thunder (změna pigmentu kůže z bílé na černou).
http://www.makeprettyskinclinic.com/ EXPERINCE UNEXPERIENCED
A konečně se lze dostat i na oficální stránky posledního herce Jeffa Portnoye (Black)::::! Již tradičně zde naleznete biografii (vtipná) a filmografii hned se třemi filmy + TT. Je zde parodie na Fight Club s názvem ''Fart Club'', homage na Knight Ridera pod názvem ''Heat Vision and Jack'' a konečně ''Fatties'', kteří mají i svou vlastní stránku! Jedná se již o druhý díl, kde hraje Jeff dokonce šestiroli, najdete zde info, wallpapery, ikonky a opět coming soon trailer, který pravděpodobně nikdy nepřijde.
http://www.fatties2.com/ LETTING LOOSE THIS SUMMER
Možná ještě můžeme očekávat spuštění stránek propagujících další dva filmy Jeffa Portnoye, ale pro dnešek je to vše přátelé......
čtvrtek 7. srpna 2008
Alcohol, Devil, Rose,Saint and Fight
čtvrtek 31. července 2008
Máslovej ležák, Bertíkovy Fazolky a Kulovej Blesk
středa 30. července 2008
Noc v Roxbury
Noc v Roxbury patří k tomu nejzásadnějšímu, co jsem kdy viděl. Bez legrace. Znáte to: chcete vypadat chytře a nad věcí, a tak vyměníte svoje hodnoty; do wishlistu si narvete filmy od Bergmana, Tarkovského a Triera a myslíte si, jak nejste za vodou. Pak přijdou ty drastické časy, to když u vás kámoši najdou vaši sbírku světelných mečů - šup s nima do koše...a ten plakát Ramba v životní velikosti se prostě musí roztrhat, vybrečíte se později. Pak vám možná dojde, že tohle nechcete, že nemáte duchovní sílu, odhodlání ani nic jiného trpět u Lesních jahod nebo vás už nebaví pravidelně po prvních dvaceti minutách usínat u Stalkera. Přichází návrat ke kořenům. Plakát Ramba už nemají, byl to koneckonců sběratelský kousek, Rocky bude muset stačit, světelné meče naštěstí prodávají i Vietnamci na každém druhém rohu, to nebude takový problém a ta sbírka VHS, co jste zakopali na zahrádce se prostě zase vykope. Když vyzvedáváte ze země poklady typu Univerzální voják, Krvavý sport, Aljaška v plamenech, Rocky I, Mortal Kombat...máte v očích slzy. Už nikdy. Přísaháte. Seru na to vypadat cool.
Noc v Roxbury má na čsfd jenom 58%; lidi si stěžují na debilní fóry, hroznou hudbu a americký odpad...já ne. Mě toho ten film dal hodně. Jasně s odstupem času se z toho stala kultovní klasika a už se na to dívám jenom z recese, ale ten soundtrack je to nejlepší na jakoukoliv párty, kde lidi už něco vypili::: Tenhle film mě přivedl na rajský plyn ve šlehačkových tubách, utvrdil mě v mém přesvědčení, že do Ameriky se někdy musím podívat a zjistil sem taky, že existuje mnohem horší hudba, než kterou jsem poslouchal na gymplu. Což je na snímek s ambicemi Noc v Roxbury poměrně slušná výhra.
Ale teď už vážně. Kdo tohle neviděl aspoň jednou, tak nikdy nepochopí o čem bylo disco, zářivý obleky a gumový obličej Willa Ferrela.
Too lazy to write
neděle 27. července 2008
Ratatat - Shiller 7'
sobota 26. července 2008
Zpětná návaznost
V poslední době mi začíná docházet hodně věcí, a to ve zpětné návaznosti, což je takový můj malý terminus technicus pro stavy, kdy vidíte druhotné dílo, a originál až po něm. Tak vznikají poněkud awkward situace, kdy vám dojde hodně skytých věcí při sledování originálu, nicméně v poslední době se mi toho sešlo hodně, a tak to tu vypíšu alespoň v bodech:
1. John Fante a Charles Bukowski, četl jsem Bukowského jako prvního (Škvár, Hollywood, Faktótum a jiné) a až poté jsem narazil na Fanteho, od kterého jsem zdolal pouze Sny o kopci Bunker Hill a doložil jsem jej na neurčito. Důvod? Bylo to příliš totožné s Bukowským, ve výběru témet, stylizaci textu, strohosti popisů...problém byl, že jsem Fanteho považoval za poněkud méněcenný odvar Bukowkého, jenže je to přesně naopak....Fante je jedním z inspiračních zdrojů Bukowského, což mi došlo až po nějaké době...ehm.
2. Dále jsem byl unešen také prózou mladšího data, konkrétněji knihou Zpověď Maxe Tivoliho (Confessions of Max Tivoli; 2004) od vycházející literární supernovy (dobře mám tu knihu vážně rád...) Andrewa Seana Greera, kde je coby nosný koncept použito stárnutí hlavního hrdiny proti proudu času. Tedy narodíte se s myslí novorozence, ale tělem stařešiny a postupně mládnete fyzicky a stárnete mentálně, což musí být docela záhul...samozřejmě mi to nedalo a zjistil jsem, že na tuhle myšlenku přišli již jiní: Philip K. Dick (bohužel už nevím o jaké dílo se jedná) a Francis Scott Fitzgerald (minimálně ve své povídce "The Curious Case of Benjamin Button", kterou zrovna filmují s Bradem Pittem v hlavní roli).
3. Z trošku hudebního soudku pochází tahle spojitost - Xavier Baumaxa ve své písničce Nazijazz strhává všechno od lidské hlouposti, přes naši ''veřejnoprávní a objektivní'' ČT po slušivýho bombra Daniela Landy, a to tak, že dobře. Zaujala mě část s nějakým nabarveným ptákem a Polákem...jedná se o knihu Jerzyho Kosinského Nabarvené ptáče (poprvé ang. The Painted Bird) o putování asi devítiletého kluka kdesi po polském venkově za druhé světové války. Musím říct, že tahle kniha mě opravdu dostala; způsob, jakým chlapec vnímá neuvěřitelnou koncentraci násilí a bezpráví ve svém okolí a jak ho předává čtenáři je naprosto odzbrojující, zase jednou jsem si začal myslet o lidech to horší. Lahůdkou na konci knihy je osobní svědectví Kosinského, kterak líčí, jak se musel v emigraci v Americe skrývat před svými uvědomělými polskými spoluobčany, kteří narozdíl od něj opravdu milovali svou vlast, a tak mu dokonce přišli do bytu rozmlátit hubu...
4. A pokračujeme za rytmů hudby. Kanye West (aneb další z asi biliardy černochů, co se živí rapem) natočil ve spolupráci s vynikajícím francouzkým elektro duem-legendou Daft Punk zajímavý videoklip ke svému kousku Stronger. Jasně líbilo ase mi to, i když jsem moc nevěděl vo co gou, ale vypadalo to tak nějak cool a vůbec všechno, na co sáhnou Dafti by se mohlo rovnou pozlacovat (ti, co alespoň jednou v životě slyšeli celé Discovery mi dají jistě za pravdu). No a po nějaké době jsem se konečně dokopal ke sledování jedné z největších anime klasik - Akira - je jedním z mála děl, o kterých se dá říct, že masivně zpopularizovaly anime pro západní svět. A bylo mi toho hodně povědomého, kdybych nebyl líný a trošku poškádlil wikipedii, tak se dozvím, že...The video features multiple scenes which pay homage to the 1988 anime film Akira. These include the light effects on the motorbikes, the hospital scenes and West being scanned by machines. Jo a ještě jedna poznámka: na youtube diskuzi pod tímhle klipem se lidi hádali, díky komu je tahle písnička tak dobrá? A můžu tedy s klidným srdcem říct, že díky Westovi to rozhodně není, vždyť jeho nejlepší songy jsou všechno kolaborace (třeba s Foxxem na Gold Digger nebo Estelle a její American Boy).
To by pro tenhle článek asi stačilo:::::XXXD:
neděle 20. července 2008
Like slow spinning redemption
Tenhle článek (heh...silné slovo?) nemá žádné téma a vlastně ani žádný relavantní název...pokud to někomu něco připomíná, tak je to část písně Vindicated od Dashboard Confessional, ale na tom vlastně nezáleží...
Každý má své oblíbené autory; pro mě to určitě budou Haruki Murakami, Truman Capote a mnozí další, přesto se dnes rozepíšu pouze o dvou výše uvedených. Proč? Protože jsem se rozhodl, že od nich chci přečíst úplně všechno...v Trumanově případě je to samozřejmě lehčí o to, že už toho moc nenapíše a hlavně toho nikdy moc nenapsal. so let's start and don't get too cocky...
Truman Capote
S TC jsem začal úplně náhodně, když jsem si zakoupil knihu ''Jiné hlasy, jiné pokoje'' (v orig. Other Voices, Other Rooms) a tahle věc mě úplně pohltila. Samozřejmě, že jsem TC znal teoreticky a plánoval jsem si přečíst ''Snídani u Tiffanyho'', ale to jenom tak z povinnosti, mezitím jsem stihl přečíst i sebranou sbírku povídek a další věc ''Letní plavbu'' (Summer Crossing) no a nyní čtu Chladnokrevně (In Cold Blood) a to anglicky....
Haruki Murakami
Zrovna mám za sebou ''Kafku na pobřeží'' (Umibe no Kafuka) a to byl teda nářez! Hrozně dlouho jsem se téhle knížky bál, protože patří do Murakamiho období magicko-realistického a má to přes 500 stran, navíc všichni, kdo to četli mi dávali za pravdu, že to není jen tak... S Murakamim jsem začal knihou ''Na jih od hranic, na západ od slunce'' (Kokkyō no minami, taiyō no nishi), přesšel jsem na vskutku výborné ''Norské dřevo'' (Noruwei no mori), o kterém se plánuju ještě někdy rozepsat, pokračoval jsem knihou ''Afterdark'' (Afutā Dāku), která byla zatím jako poslední vydaná v českém jazyce, a to ve skvělé edici Světová knihovna vydavatelství Odeon. Z nedostatku přeložených textů jsem se tedy vrhl na další jazyk, který zvládám, a to na angličtinu a přečetl jsem sbírku krátkých povídek ''after the quake'' (Kami no kodomo-tachi wa mina odoru) a pak jeho non-fiction knihu ''Underground'' (Andāguraundo), která pojednává o plynových útocích v tokijském metru.
sobota 21. června 2008
Toward the Terra
čtvrtek 12. června 2008
School's over...finally
pondělí 2. června 2008
Třetí říše na Měsíci? Hell YEAH!!!
Ačkoliv jsem o Star Wreck nikdy neslyšel a upřímně mě představa finské parodie na cokoliv hodně děsí, musím uznat, že další projekt těchhle kluků z mrazivých krajin je přinejmenším zajímavý. Iron Sky má vcelku jednoduchou premisu:
In 1945 the Nazis went to the Moon.
In 2018 they are coming back.
Trailer na youtube je sice pěkný, ale složený kompletně ze CGI, takže nevypadá vůbec jako film. Hlavním jazykem bude angličtina (ještě, že tak) a momentálně se celý projekt nachází ve stadiu preprodukce. Shánějí se peníze a znáte to... Ten nápad mě ale baví, a pokud si nebude dělat srandu příliš okatě a hloupě může být i vynikající. Pokud něco, pak artworky se jim povedly.
čtvrtek 22. května 2008
In Bruges
středa 30. dubna 2008
Rozpačitý návrat Supernatural
neděle 13. dubna 2008
Enter Shikari na RFP 2008!
Yes.
Enter Shikari byli potvrzeni jako jeden headlinerů pro letošní ročník Rock For People; jako poslední velká hvězda se předvedou dnes již klasičtí The Offspring.
Kaiser Chiefs, The Offspring, Enter Shikari. Na to už se dá těšit!
*UPDATE*
Na Pohodu byli potvrzeny další kapely, mezi nejznámější jistě patří ostrovní Editors, dále pak The Subways či noví a nadějní The Uniques. Pohoda vypadá čím dál líp - jenom škoda těch CSS; nepřijeli ani minulý rok...na druhou stranu jsme je už měli šanci v ČR vidět, dělali předskokany na koncertu Gwen Stefani, co proběhl před nějakým časem v Praze.