Jednou to prostě přijít muselo (how low have the mighty fallen) a se třetím dílem Hobita jsem definitivně ztratil víru v mistra Jacksona coby filmaře schopného odvyprávět koherentní a smysluplný příběh. Následují mé dojmy z projekce kinoverze titulárního dílu, doplněné o obecné poznámky a postřehy.
A Study in Madness
Rozhodnutí rozdělit útlou knížku na tři celovečerní filmy mi přišlo jako velmi podivný krok, zvláště ze strany milovníka Tolkienova díla, kterým Peter Jackson nepochybně je. Asi ta lítost plynoucí z vypuštěných scén z původní trilogie se přenesla do megalomanského záchvatu a pokusu o zachycení co největšího množství obsahu v Hobitovi. Snaha obhajovat se nejrůznějšími dodatky a ,,oficiálními'' materiály vzala nicméně rychle za své a Jackson začal přidávat své vlastní vylepšováky (jedním příkladem za všechny budiž elfka Tauriel a její vztah s trpaslíkem); tato tendence dosahuje v posledním díle bohužel stále větších rozměrů. Uznávám, že vzato kol a kolem je v knížce dost materiálu na dva filmy (pokud by se jednalo o dostatečné prokreslení všech klíčových postav a zahrnutí každé důležitější scény z knihy), na tři filmy se již musí nutně takříkajíc ,,vařit z vody''. Jackson přidává, kde by měl ubrat (digitální zvěrstva) a ubírá, kde by měl přidat (vlastně celková stopáž Bilba - v posledním díle je z něj takřka vedlejší postava). A těch výtek je možné uvést bohužel daleko více.
Go Digital or Go Extinct
Především mi na celé nové trilogii vadí ona všudepřítomná digitálnost. Jackson jakoby zapomněl, že jedním z hlavních kouzel jím stvořené Středozemě byla vždy relativní uvěřitelnost, které mj. docílil i zaměřením na praktické triky a masky (byť v Návratu krále jsou již patrné jeho sklony k digitálním orgiím). Opravdu nechápu, proč museli být skřeti v nové trilogii celí digitální, když v trilogii původní fungovaly naprosto skvěle masky a nebylo vůbec potřeba se uchylovat k těmto digitálním hloupostem. Navíc tím, že z jediných protivníků uděláte shluk jedniček a nul se z většiny konfrontací a akčních scén vytratí pocit opravdovosti a hmatatelnosti. Jistě i u Pána prstenů se mlátily obrovské digitální armády, nicméně v těch bližších pohledech se vždy jednalo o bitvu skutečných osob - herců a bylo to velmi dobře znát.
Pokud by Jackson zůstal pouze u digitálních skřetů, pak bych možná ještě dokázal přimhouřit oko, on ale digitalizuje i elfy a trpaslíky (!) a já se ptám proč? Jakou přidanou hodnotu má bitva digitálního trpaslíka s digitálním skřetem a s v pozadí z luku střílejícím digitálním elfem? Navíc, když se vedle digitálních elfů objeví např. jedna z důležitějších postav (kterou logicky hraje herec) např. Thranduil, pak to působí jako pěst na oko (nehledě na fakt, že všichni elfové mají očividně asi jen tři modely tváří, což vytváři další zajímavou WTF vrstvu této adaptace...). Vůbec již nedokážu pochopit přidanou hodnotu v tom, že Dain (tedy relativně, alespoň v měřítku tohoto dílu, důležitá postava) je zcela digitální... vůdce trpaslíků mohli dle mého soudu přenechat skutečnému herci. Jackson dále ovšem vytasí i asi čtyři další druhy zlobrů, přerostlé digitální netopýry (kteří navíc nikdy nejsou ani vidět příliš zblízka), obří červy vypůjčené z Duny apod. Celá bitva je posléze hrozná změť digitálního boje, bez emocí, bez zásadních momentů (nic takového jako Helmův žleb nebo bitva na Pelennorských polích se opravdu ani zdaleka nekoná) a vlastně je úplně zbytečná, protože po chvíli to přestane Jacksona bavit a hrstku důležitých postav přesune na protější pahorek pro účely nějaké té osobnější akční scény. Tyto jsou sice o poznání lepší, ale zásadní výtky zůstávají; zejména smrti hlavních postav jsou opět bez jakéhokoliv náboje, protože k nim divák nemá paradoxně po tolika hodinách stopáže žádný extra vztah a po té strašné bitvě si už jen přeje brzký konec.
Nechtěně vtipný okamžik (myslím, že jediný, u kterého se smálo celé kino) nastal při Legolasově eskapádě zahrnující jeden padající digitální most, elfové sice u Tolkiena ovládali kdecos, ale ohýbat zákony fyziky tuším neuměli ani oni.
Miscellanious Shortcomings
Dále mám velký problém se samotným úvodem a zabitím Šmaka Bardem při spálení Jezerního města. Město vypadá při digitálních náhledech a leteckých záběrech příliš malé a samotný souboj Barda s drakem je opět naprosto nepochopitelně v rozporu s knižní předlohou pojat jako bezmála family slapstick komedie. Pokud si dobře pamatuji, v knize patřila tato scéna mezi jedny z nejpůsobivějších a Bardovi pomohla i jeho znalost ptačího jazyka. Co mohlo být relativně povedenou akční scénou se v Jacksonově pojetí změnilo v pobíhání po digitálních střechách, zakončené last standem na opravdu velmi digitální zvonici a samotné zabití Šmaka za pomoci Bardova syna bylo prvním velkým WTF momentem tohoto filmu. Dle mého názoru neobhajitelné rozhodnutí a velká facka všem čtenářům knižní předlohy.
Z linky Jezerního města nefunguje rovněž postava starostova posluhovače (jméno nepodstatné), který je redukován na comic relief postavu opět v tradici toho nejjednoduššího a nejpředvídatelnějšího humoru. Jackson neumí příliš tyto humorné části prodat a vlastně mu ani nikdy moc nešly.
Dále je nutné si uvědomit, že hlavní postavu uvidí divák v tomto díle pouze po velmi omezenou dobu, chvílemi se Bilbo jeví jako klasická vedlejší postava a nebýt jeho nálezu Arkenstone, asi by do děje ani nijak výrazně nezasáhnul. Jeho zapojení do závěrečné bitvy a dřevěně působící rozlučka s Thorinem (který je nadto po celou stopáž třetího dílu prezentován jako krajně nesympatická postava neberoucí ohledy na nic jiného, než vlastní bohatství) pak pouze dovršují rozpačitý dojem z výsledného celku. Nakonec je nejlepší částí úplný návrat do Kraje, kde je alespoň pěkná příroda, když už nic jiného.
Extended Edition Saves Us All
Očekávám mírné zlepšení, které bude představovat rozšířená edice (údajně okolo 30 minut nového materiálu), ale zázraky v plánu nejsou. Rozšířená jednička byla mírně lepší, dvojku jsem zatím viděl pouze jednou a v kinoverzi, protože po té otřesné dvacetiminutovce se Šmakem v záveru mne přešla chuť tento díl v dané verzi znovu vidět. U trojky je střih asi nejvíce znát, i řada záběrů na sebe moc nenavazuje (elfové natahují luky a pak nevystřelí, Legolasova jízda na netopýrovi), takže zde se bude jednat nejspíše o vítané doplnění (např. Beorn je v záběru asi 5 vteřin... epic fail). Ten film je prostě průšvih a jasný doklad Jacksonovy nezkrotitelné obsese vším digitálním (George Lucas by mohl vyprávět); bude určitě zajímavé sledovat, zda vůbec Jackson ustojí přechod ze Středozemě na pole klasických filmů. Jeho snímky z holywoodského období (King Kong, The Lovely Bones) totiž rozhodně příliš přesvědčivé nebyly. Snad někdy najdu sílu na zhodnocení všech tří extended edicí jako celku, nicméně z plánovaných projekcí všech šesti filmů zcela deifinitivně sešlo.
Žádné komentáře:
Okomentovat