Take our tears, put them on ice 'cause I swear I'd burn this city down to show you the light.
čtvrtek 31. července 2008
Máslovej ležák, Bertíkovy Fazolky a Kulovej Blesk
středa 30. července 2008
Noc v Roxbury
Noc v Roxbury patří k tomu nejzásadnějšímu, co jsem kdy viděl. Bez legrace. Znáte to: chcete vypadat chytře a nad věcí, a tak vyměníte svoje hodnoty; do wishlistu si narvete filmy od Bergmana, Tarkovského a Triera a myslíte si, jak nejste za vodou. Pak přijdou ty drastické časy, to když u vás kámoši najdou vaši sbírku světelných mečů - šup s nima do koše...a ten plakát Ramba v životní velikosti se prostě musí roztrhat, vybrečíte se později. Pak vám možná dojde, že tohle nechcete, že nemáte duchovní sílu, odhodlání ani nic jiného trpět u Lesních jahod nebo vás už nebaví pravidelně po prvních dvaceti minutách usínat u Stalkera. Přichází návrat ke kořenům. Plakát Ramba už nemají, byl to koneckonců sběratelský kousek, Rocky bude muset stačit, světelné meče naštěstí prodávají i Vietnamci na každém druhém rohu, to nebude takový problém a ta sbírka VHS, co jste zakopali na zahrádce se prostě zase vykope. Když vyzvedáváte ze země poklady typu Univerzální voják, Krvavý sport, Aljaška v plamenech, Rocky I, Mortal Kombat...máte v očích slzy. Už nikdy. Přísaháte. Seru na to vypadat cool.
Noc v Roxbury má na čsfd jenom 58%; lidi si stěžují na debilní fóry, hroznou hudbu a americký odpad...já ne. Mě toho ten film dal hodně. Jasně s odstupem času se z toho stala kultovní klasika a už se na to dívám jenom z recese, ale ten soundtrack je to nejlepší na jakoukoliv párty, kde lidi už něco vypili::: Tenhle film mě přivedl na rajský plyn ve šlehačkových tubách, utvrdil mě v mém přesvědčení, že do Ameriky se někdy musím podívat a zjistil sem taky, že existuje mnohem horší hudba, než kterou jsem poslouchal na gymplu. Což je na snímek s ambicemi Noc v Roxbury poměrně slušná výhra.
Ale teď už vážně. Kdo tohle neviděl aspoň jednou, tak nikdy nepochopí o čem bylo disco, zářivý obleky a gumový obličej Willa Ferrela.
Too lazy to write
neděle 27. července 2008
Ratatat - Shiller 7'
sobota 26. července 2008
Zpětná návaznost
V poslední době mi začíná docházet hodně věcí, a to ve zpětné návaznosti, což je takový můj malý terminus technicus pro stavy, kdy vidíte druhotné dílo, a originál až po něm. Tak vznikají poněkud awkward situace, kdy vám dojde hodně skytých věcí při sledování originálu, nicméně v poslední době se mi toho sešlo hodně, a tak to tu vypíšu alespoň v bodech:
1. John Fante a Charles Bukowski, četl jsem Bukowského jako prvního (Škvár, Hollywood, Faktótum a jiné) a až poté jsem narazil na Fanteho, od kterého jsem zdolal pouze Sny o kopci Bunker Hill a doložil jsem jej na neurčito. Důvod? Bylo to příliš totožné s Bukowským, ve výběru témet, stylizaci textu, strohosti popisů...problém byl, že jsem Fanteho považoval za poněkud méněcenný odvar Bukowkého, jenže je to přesně naopak....Fante je jedním z inspiračních zdrojů Bukowského, což mi došlo až po nějaké době...ehm.
2. Dále jsem byl unešen také prózou mladšího data, konkrétněji knihou Zpověď Maxe Tivoliho (Confessions of Max Tivoli; 2004) od vycházející literární supernovy (dobře mám tu knihu vážně rád...) Andrewa Seana Greera, kde je coby nosný koncept použito stárnutí hlavního hrdiny proti proudu času. Tedy narodíte se s myslí novorozence, ale tělem stařešiny a postupně mládnete fyzicky a stárnete mentálně, což musí být docela záhul...samozřejmě mi to nedalo a zjistil jsem, že na tuhle myšlenku přišli již jiní: Philip K. Dick (bohužel už nevím o jaké dílo se jedná) a Francis Scott Fitzgerald (minimálně ve své povídce "The Curious Case of Benjamin Button", kterou zrovna filmují s Bradem Pittem v hlavní roli).
3. Z trošku hudebního soudku pochází tahle spojitost - Xavier Baumaxa ve své písničce Nazijazz strhává všechno od lidské hlouposti, přes naši ''veřejnoprávní a objektivní'' ČT po slušivýho bombra Daniela Landy, a to tak, že dobře. Zaujala mě část s nějakým nabarveným ptákem a Polákem...jedná se o knihu Jerzyho Kosinského Nabarvené ptáče (poprvé ang. The Painted Bird) o putování asi devítiletého kluka kdesi po polském venkově za druhé světové války. Musím říct, že tahle kniha mě opravdu dostala; způsob, jakým chlapec vnímá neuvěřitelnou koncentraci násilí a bezpráví ve svém okolí a jak ho předává čtenáři je naprosto odzbrojující, zase jednou jsem si začal myslet o lidech to horší. Lahůdkou na konci knihy je osobní svědectví Kosinského, kterak líčí, jak se musel v emigraci v Americe skrývat před svými uvědomělými polskými spoluobčany, kteří narozdíl od něj opravdu milovali svou vlast, a tak mu dokonce přišli do bytu rozmlátit hubu...
4. A pokračujeme za rytmů hudby. Kanye West (aneb další z asi biliardy černochů, co se živí rapem) natočil ve spolupráci s vynikajícím francouzkým elektro duem-legendou Daft Punk zajímavý videoklip ke svému kousku Stronger. Jasně líbilo ase mi to, i když jsem moc nevěděl vo co gou, ale vypadalo to tak nějak cool a vůbec všechno, na co sáhnou Dafti by se mohlo rovnou pozlacovat (ti, co alespoň jednou v životě slyšeli celé Discovery mi dají jistě za pravdu). No a po nějaké době jsem se konečně dokopal ke sledování jedné z největších anime klasik - Akira - je jedním z mála děl, o kterých se dá říct, že masivně zpopularizovaly anime pro západní svět. A bylo mi toho hodně povědomého, kdybych nebyl líný a trošku poškádlil wikipedii, tak se dozvím, že...The video features multiple scenes which pay homage to the 1988 anime film Akira. These include the light effects on the motorbikes, the hospital scenes and West being scanned by machines. Jo a ještě jedna poznámka: na youtube diskuzi pod tímhle klipem se lidi hádali, díky komu je tahle písnička tak dobrá? A můžu tedy s klidným srdcem říct, že díky Westovi to rozhodně není, vždyť jeho nejlepší songy jsou všechno kolaborace (třeba s Foxxem na Gold Digger nebo Estelle a její American Boy).
To by pro tenhle článek asi stačilo:::::XXXD:
neděle 20. července 2008
Like slow spinning redemption
Tenhle článek (heh...silné slovo?) nemá žádné téma a vlastně ani žádný relavantní název...pokud to někomu něco připomíná, tak je to část písně Vindicated od Dashboard Confessional, ale na tom vlastně nezáleží...
Každý má své oblíbené autory; pro mě to určitě budou Haruki Murakami, Truman Capote a mnozí další, přesto se dnes rozepíšu pouze o dvou výše uvedených. Proč? Protože jsem se rozhodl, že od nich chci přečíst úplně všechno...v Trumanově případě je to samozřejmě lehčí o to, že už toho moc nenapíše a hlavně toho nikdy moc nenapsal. so let's start and don't get too cocky...
Truman Capote
S TC jsem začal úplně náhodně, když jsem si zakoupil knihu ''Jiné hlasy, jiné pokoje'' (v orig. Other Voices, Other Rooms) a tahle věc mě úplně pohltila. Samozřejmě, že jsem TC znal teoreticky a plánoval jsem si přečíst ''Snídani u Tiffanyho'', ale to jenom tak z povinnosti, mezitím jsem stihl přečíst i sebranou sbírku povídek a další věc ''Letní plavbu'' (Summer Crossing) no a nyní čtu Chladnokrevně (In Cold Blood) a to anglicky....
Haruki Murakami
Zrovna mám za sebou ''Kafku na pobřeží'' (Umibe no Kafuka) a to byl teda nářez! Hrozně dlouho jsem se téhle knížky bál, protože patří do Murakamiho období magicko-realistického a má to přes 500 stran, navíc všichni, kdo to četli mi dávali za pravdu, že to není jen tak... S Murakamim jsem začal knihou ''Na jih od hranic, na západ od slunce'' (Kokkyō no minami, taiyō no nishi), přesšel jsem na vskutku výborné ''Norské dřevo'' (Noruwei no mori), o kterém se plánuju ještě někdy rozepsat, pokračoval jsem knihou ''Afterdark'' (Afutā Dāku), která byla zatím jako poslední vydaná v českém jazyce, a to ve skvělé edici Světová knihovna vydavatelství Odeon. Z nedostatku přeložených textů jsem se tedy vrhl na další jazyk, který zvládám, a to na angličtinu a přečetl jsem sbírku krátkých povídek ''after the quake'' (Kami no kodomo-tachi wa mina odoru) a pak jeho non-fiction knihu ''Underground'' (Andāguraundo), která pojednává o plynových útocích v tokijském metru.