středa 28. září 2011

Entourage (Seasons 1-8)

Entourage, u nás lépe znám pod distribučním názvem Vincentův svět, nám skončil osmou sérií, a tak je čas na menší rekapitulaci. Většinou se mi české překlady příčí, ale v tomto případě musím uznat, že přeložit Entourage doslovně by asi nešlo, protože na seriál Svita/Suita by se nikdo nedíval. Co nám tedy Vincent Chase a jeho doprovod dokázali během úctyhodných 96 epizod nabídnout?

Entourage sleduje osudy nadějné vycházející herecké hvězdy Vincenta Chase a jeho tří nejlepších kamarádů, kteří ho na jeho pouti za slávou provázejí. Máme tu Vincentova nevlastního bratra a kdysi hvězdu béčkového seriálu Viking Quest Johnnyho ,,Drama'' Chase, pernamentně zhuleného řidiče Salvatora ,,Turtle'' Assanteho a manažera/BFF Erica Murphyho. Čtyřlístek hlavních hrdinů pak skvěle doplňuje bezpochyby nejlepší postava celého seriálu, a sice Vincentův neuvěřitelně vulgární a zároveň okouzlující agent Ari Gold. Všechny ostatní postavy, ať už se jedná o Ariho gay asistenta Lloyda, Ariho manželku, Ericovu on and off přítelkyni Sloan či dalšího ambiciózního agenta Scotta jsou vedlejší a nemusí se nutně objevit v každé epizodě. Všech osm sezón má v podstatě stejný průběh a nelze zde hovořit o nějakých dlouhodobě rozvíjejících se dějových linkách nebo nedejbože podstatném vývoji postav. Finále jednotlivých sezón se nesou v duchu počátku natáčení nového filmu, stěhování se do většího domu apod.; věci zásadního významu se zde neřeší a největším problémem hlavního hrdiny je chvilková závislost na kokainu a krátkodobé léčení v ústraní. Existují tedy nějaká nosná témata, kterými se Entourage zabývá po celou dobu?

Ano, existují a jsou hned dvě. V první řadě je to otázka přátelství mezi muži, ta je otevřena hned v pilotní epizodě seriálu a i poté je dále rozváděna. Seriál klade důraz na vykreslení vztahů mezi jednotlivými hrdiny a na budování jakési team spirit, což se později projevuje např. v různých službičkách, laskavostech atd.; řekněme, že se zde jedná o pokus propagace ,,opravdového'' kamarádství nenásilnou formou. Tím druhým nosným tématem je pak hollywoodský styl života, těžko říci, nakolik je Entourage přepálenou karikaturou a nakolik pravdivým obrazem dnešního Hollywoodu a jeho prominentních obyvatel, nicméně pro diváka z toho vyplývá jedna zásadní věc: dočká se totiž celé řady cameo vystoupení reálných herců/producentů/režisérů a dalších VIP, kteří hrají sami sebe. Tím se samozřejmě posiluje uvěřitelnost celého příběhu a rozdíly mezi fiktivními hrdiny a skutečnými herci se postupně stírají. Vícekrát se v seriálu objeví např. i Mark Wahlberg, na jehož životě je seriál zčásti založen. Pro znalce popkultury to pak představuje i přidanou hodnotu v podobě mnoha narážek na současnou seriálovou i filmovou tvorbu.

Entourage je vyloženě epizodický seriál, který neřeší nikterak vážná témata a hraje spíše na zábavnou notu. Četná camea herců tomuto stylu vyprávění rozhodně sedí a pokud nehledáte vývoj postav a rozvinutý děj, pak jste možná našli vaši novou oddychovku. Myslím, že se Entourage nejlépe hodí na zaplácnutí okurkové sezóny, kdy žádné zajímavé počiny neběží, ostatně já sám jsem ho sledoval vždy přes léto. Poslední informace, kterou bych zde chtěl zmínit: pravděpodobně bude natočen i televizní film navazující na závěr osmé sezóny, kterému se snad podaří celé toto dílo smysluplněji uzavřít, toť vše.

čtvrtek 22. září 2011

Drive


Dlouho předlouho mne v kině nic tak nedostalo jako tenhle nenápadný artový film, takže předem smekám pomyslný klobouk před tvůrci, jmenovitě poměrně neznámým dánským režisérem Nicolasem Windingem Refnem a suverénním představitelem hlavní role Ryanem Goslingem. Drive stál na dnešní poměry směšných 13 milionů dolarů, ale velikost rozpočtu se na něm nijak výrazně nepodepsala. Nejdříve je nutné zdůraznit dvě věci: Drive není akční film a neobsahuje velké množství automobilových honiček, jak by se dalo z názvu usuzovat. Jedná se o čistou artovku, který se v závěru pyšní několika akčními scénami, ty však nejsou v kontextu celého filmu zásadní.

Gosling propůjčil svou tvář tajemnému Driverovi (ano, jeho postava nemá jméno) okolo kterého se celý děj točí, ten si vydělává přes den jako automechanik a kaskadér a přes noc se stává řidičem různých podsvětních živlů (pro což má angličtina skvělý výraz: getaway driver). Jeho šéf z autodílny Shannon si však myslí, že má i potencionál stát se skutečně dobrým profesionálním závodníkem, pro uskutečnění tohoto snu se však Shannon musí obrátit na židovského mafiána Bernieho, jelikož mu scházejí finanční prostředky. Bernie se rozhodne našeho řidiče otestovat a právě tady se začne rozbíhat celá dramatická linie vrcholící násilnou smrtí většiny postav. V druhém plánu pak probíhá pomalé sbližování řidiče s jeho sousedkou Irene a jejím mladým synem Beniciem, přičemž tato linie se posléze proplete s tou první mafiánskou a vytvoří tak kompaktní celek. Příběh Drive lze jednoduše shrnout do několika vět a určitě se tady nebudou diváci podivovat několika delikátně propleteným dějovým liniím a mnohovrstevnatým způsobům vyprávění, Drive je přímočarý tah na branku a vlastně děj jako takový ani netvoří základ celého filmu. Tím je totiž atmosféra.

Snad nikdy jsem neviděl lepší záběry nočního velkoměsta (konkrétně L.A.), poetika neonových poutačů a veřejného osvětlení je zde dovedena k dokonalosti. Auto proplouvající nočními bulváry i zapadlými uličkami, kličkující mezi plochami světla a temnoty... thumbs up. Jednodušší příběh je tedy vyprávěn v dobře padnoucích lokalitách, které mají své specifické kouzlo. Dalším výrazným kladem je Goslingova postava, resp. jeho herecký výkon. Celou dobu totiž tušíme, že náš řidič v sobě skrývá cosi temného až takřka démonického a tak vlastně jen čekáme, kdy konečně vybuchne a jaké důsledky to bude mít. A že je o co stát! Celé je to navíc podpořené skvělou hudbou a hlavní insert song (A Real Hero od College) má takový krásný dvojsmyslný text, který se podle mě váže právě ke Goslingově postavě.

Z celého filmu mám takový zvláštní pocit, rozhodně se na něj podívám ještě jednou a pokud možno v kině. Film bych doporučil všem, kteří hledají nějaký méně všední filmový zážitek, rozhodně se nebude líbit všem, je nutné si k němu najít cestu, ale pokud se vám to podaří, tak vás čeká slušná jízda.