úterý 8. září 2009

Summer '09 reading/Holden Caulfield is my hero

Slibovaný přehled mé četby za období červen-srpen 2009 je tady. Hned na začátku jsem si ustanovil několik cílů, které se samozřejmě nepovedlo splnit...Slíbil jsem sám sobě, že nedopadnu jako každé léto tzn. že si i něco přečtu, protože v létě akorát piju a dívám se na seriály...kupříkladu minulé léto jsem přečetl 4 knihy za 2 měsíce, což bylo hodně alarmující. Dále jsem chtěl přečíst i nějakou poezii popř. drama a také něco v jazyce německém. Inu, to se rovněž  nezdařilo :D Celkem jsem přečetl pouhých 19 knih, z toho 9 v červnu a po 5 v červenci a srpnu.

Červen (CZ: 1 ENG: 8)

Eduard Mörike - Mozartova cesta do Prahy

Claude Lévi-Strauss - Myth and Meaning

Charles Bukowski - The Post Office                                                                                                                                 - Pulp 

Henry James - Daisy Miller

Katharine Briggs - British Folk Tales and Legends

China Miéville - The City and the City

J.R.R. Tolkien - Tales from the Perilous Realm

Yoko Ogawa - The Diving Pool

Moje filozofie při čtení je jednoduchá: čtu, co se mi líbí. Pokud je kniha napsaná původně v angličtině či němčině, snažím se ji přečíst v originále (to se většinou podaří), pokud je psaná jiným jazykem, pak jsou pro mne překlady české a jiné rovnocenné (např. Murakamiho proto čtu anglicky, neboť se mi skutečně nechce čekat na české překlady).

Červen byl v jednom bodě měsícem přelomovým; začal jsem totiž kupovat a číst knihy z edice Routledge Classics, což jsou anglické luxusní paperbacky převážně faktografického rázu. Do této kategorie spadá esej Clauda Léviho-Strausse Myth and Meaning i poměrně obsáhlá výběrová antologie lidových příběhu z Britských ostrovů od Kathariny Briggsové vydaná pod názvem British Folk Tales and Legends - vřele doporučuji. 

Rovněž poprvé jsem se na poli literárním setkal s americkým spisovatelem Henry Jamesem, a to prostřednictvím jeho lehké novelky Daisy Millerová postavené na střetu světů amerických turistů a evropských usedlíků v Evropě 19. století. Dále jsem pokračoval v četbě Bukowského (většinu jsem četl již dříve v českém překladu) v originále a musím prohlásit: je to mnohem lepší. Jeho prvotina The Post Office i Pulp (česky pod názvem Škvár) byly opravdovými lahůdkami. Z fleku koupená a narychlo prolétnutá sbírka tří delších povídek současné japonské spisovatelky Yoko Ogawa se řadí mezi lepší průměr. Udělal jsem si radost sbírkou povídek od Tolkiena i novým románem Chiny Miévilleho, představitele New Weird, což je současný progresivní proud ve fantasy, který míchá postmodernu se surrealismem. No a nakonec jsem přečetl i Mörikeho Mozartovu cestu do Prahy, zakoupenou v antikvariátu za 30 korun.

Červenec (CZ: 2 ENG: 3)

Christopher Hale - Himmlerova křížová výprava: pravdivý příběh o nacistické expedici do   Tibetu v roce 1938

Harper Lee - To Kill a Mockinbird

J.D. Salinger - The Catcher in the Rye

Ben Macintyre - Ve službách germánského ducha: Elisabeth Nietzschová a poslední árijská           kolonie

Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes (Selected Stories

V červenci jsem se dostal i k nějaké literatuře faktu: především pak k fascinující knize o nacistické expedici do Tibetu v roce 1938 = výborná věc, byli to šílenci. Druhou non-fiction věcí pak byla rovněž velmi zajímavá publikace osvětlující založení německé kolonie Nueva Germania v Paraguayi roku 1886 sestrou slavného filozofa Nietzscheho. V beletrii jsem se prokousal přes dvě klasiky: To Kill a Mockinbird Harper Leeové a Kdo chytá v žitě mistra Salingera. Holden Caulfield je jedna z nejlepších postav v literatuře vůbec! Helluva phony bastard... výběr povídek Sherlocka Holmese včetně novely The Sign of Four (česky známá jako Znamení čtyř) byl již třešničkou na dortu.

Srpen (CZ: 0 ENG: 5)

Xiaolu Guo - 20 Fragments of a Ravenous Youth

Yukio Mishima - The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

Robert Louis Stevenson - Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde and Other Stories

Michael Chabon - Werewolves in their Youth

J.D. Salinger - Franny and Zooe

Srpen opět trošku asijský: spíše podle obálky koupená Xiaolu Guo nakonec nebyla vůbec špatná taková lost in translation v Pekingu, Mishima tradičně výborný až haunting. Dostal jsem se i k Stevensonovu nejznámějšímu dílu a taky to stojí za to, naopak sbírka povídek od Chabona byla hrozná (až na jednu rádoby Lovecraft věc se to skoro nedalo číst). A ano, Salinger mě navnadil, koupil jsem hned další dvě knihy a Franny a Zooey ve své propletenosti východních symbolů a USA 50. let mě dostala.

So that's that.

neděle 6. září 2009

And in the blink blink blink of an eye another young lover dies...

Runnin' with believers no time for fever and I haven't got time for you either!
Yea bitch nový Jamie in da FUCKING HOUSE! 
Sticks 'n Stones a vůbec...
nové album, cool sound + being drunk and watching Battlestar Galactica!
Fighting the inside geek with alcohol!
Just lovin' gool ol' Frodo and his fucking ring-thingy (lol) - just get down to it!
Helluva party my man!
SO SAY WE ALL!!!!